Czym jest blefaroplastyka?
Blefaroplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych okulistycznych zabiegów chirurgicznych, który ma na celu skorygować wygląd oraz funkcjonalność powiek. Proces starzenia się skóry powiek doprowadza do jej wiotkości, następnie opadania powiek górnych i tym samym finalnie do ograniczenia pola widzenia u pacjenta. Zabieg blefaroplastyki powiek górnych usuwa nadmiar skóry i w efekcie poprawia ich aspekty wizualne i funkcjonalne.
Zabiegi blefaroplastyki pozwalają na przywrócenie pełnego otwarcia powiek oraz usunięcie czynników, które mogą zagrażać zdrowiu. Pośród innych efektów zabiegu blefaroplastyki możemy wymienić:
- usunięcie asymetrii powiek,
- wyeksponowanie linii rzęs,
- widoczne odmłodzenie twarzy,
- ujędrnienie i napięcie skóry wokół oczu.
Zabiegi nie wymagają hospitalizacji. Procedura przeprowadzona jest przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza.
Czy blefaroplastyka opiera się jedynie na korekcie opadającej powieki?
Już sama nazwa blefaroplastyka wskazuje na powiekę – po grecku słowo “blepharon” oznacza powiekę. Plastyka powieki przeprowadzana jest zarówno w przypadkach leczenia opadających powiek, ale także może polegać na wycięciu nadmiaru wiotkiej skóry lub wycięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, która w obrębie powiek dolnych może dawać wrażenie tak zwanych worków pod oczami. Zabieg blefaroplastyki może być przeprowadzony zarówno ze względów zdrowotnych jak i estetycznych. Aby efekt kosmetyczny był pełniejszy często usuwa się skórę także spoza kąta zewnętrznego oka, jak również przepukliny tłuszczowe podskórne – szczególnie w przypadku blefaroplastyki powiek dolnych.
Czy po zabiegu pozostają widoczne blizny?
Każdy zabieg chirurgiczny wytwarza bliznę jako następstwo gojenia się tkanek. Proces eliminacji blizny może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy po zabiegu. Blizny są prawie niewidoczne, ponieważ najczęściej ukrywane są w naturalnych fałdach skóry okolicy oka. Cięcie w trakcie zabiegu planowane jest tak, aby blizna pozabiegowa występowała w miejscu normalnej bruzdy – czyli około 1 cm ponad rzęsami. W ciągu pierwszych tygodni po zabiegu blizny są delikatne, mogą być lekko zaróżowione, jednak wraz z upływem czasu bledną i stają się praktycznie niewidoczne.
Poza wizualnymi, jakie są dodatkowe efekty zabiegu blefaroplastyki?
Poza wizualnym efektem zabiegu poprawia się także funkcjonalność powiek, pacjenci mają zminimalizowane uczucie ciężkich powiek i ich obrzęków, poszerza się także zakres pola widzenia. Dodatkowo w przypadku zabiegów plastyki powieki górnej efektem jest młodziej wyglądającej i optycznie większe oko. W przypadku plastyki powieki dolnej efektem jest również gładka skóra pod okiem oraz bardziej pogodny, pełen energii i wypoczęty wyraz twarzy.
Czy zabieg przebiega ze znieczuleniem?
Znieczulenie do zabiegu blefaroplastyki jest znieczuleniem miejscowym, nasiękowym, o szybkim czasie działania i małym ryzykiem działań niepożądanych. Sam zabieg nie jest uciążliwy dla pacjenta – trwa jedynie 45-60 minut.
Jak długa jest rekonwalescencja po zabiegu, jak szybko można wrócić np. do pracy?
Po zabiegu zakładane są specjalne opatrunki, które nie odbierają widzenia, a chronią jedynie miejsce zabiegowe. Po około 7 dniach od zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, na której również odbywa się usunięcie szwów. Po zabiegu mogą występować obrzęki twarzy, zasinienia, wylewy podskórne – efekty te ustępują w okresie 10-14 dni po zabiegu.
Czy wszystkie zabiegi blefaroplastyki są takie same? Czy wyróżniamy tu jakieś rodzaje zabiegów oraz czym się różnią (poza obszarem)?
Zakres i rodzaj zabiegu blefaroplastyki jest ustalany indywidualnie w oparciu o badanie fizykalne pacjenta przez chirurga okulistę. Każdy pacjent w Top Clinic DER-MED Katowice traktowany jest indywidualnie – zabiegi różnią się zakresem oraz rozległością. Czasem cięcie jest dłuższe, a czasem krótsze. Różni się również ilość wycinanej skóry, a czasem wycina się również tłuszcz podskórny.
Czy zabieg blefaroplastyki jest inwazyjny? Co wyróżnia zabieg laserowy?
W Top Clinic DER-MED Katowice zabiegi blefaroplastyki wykonuje się metodą chirurgiczną, a także przy użyciu lasera chirurgicznego.
Laseroterapia jest popularną i wyjątkowo skuteczną metodą dbania o skórę, niwelowania niedoskonałości oraz poprawy komfortu naszych Pacjentek. Ogromną zaletą zastosowania zabiegów laserowych w jest jego niska inwazyjność co wiąże ze sobą brak okresu rekonwalescencji oraz brak długotrwałych efektów ubocznych.
Zabiegi chirurgiczny przy użyciu lasera cechuje się precyzją linii cięcia skóry, minimalizuje ryzyko krwawienia okołooperacyjnego, skraca czas zabiegu i w efekcie prowadzi do szybszego gojenia się rany. Pacjent poddany jest jedynie znieczuleniu miejscowemu. Lekarz usuwa nadmiar skóry, a po wykonaniu zabiegu zakładane są maleńkie, bardzo cienkie szwy. Po zabiegu pacjent udaje się do domu.
Kto kwalifikuje się do zabiegu blefaroplastyki laserowej?
Kwalifikację i zabieg przeprowadza w naszym ośrodku specjalista okulistyki lub chirurg plastyk.
Czy należy wykonać badania przed zabiegiem, jeśli tak, to jakie?
Każdy pacjent przed planowanym zabiegiem ma zlecone wykonanie szeregu badań laboratoryjnych (morfologia, badania wirusologiczne, parametry krzepnięcia krwi), ponadto przeprowadzane jest badanie kwalifikacyjne przez lekarza aby określić i zminimalizować potencjalne ryzyko działań niepożądanych w oparciu o wywiad medyczny.
Jakie są dodatkowe zalecenia po wykonaniu zabiegów blefaroplastyki?
Po zabiegu pacjent stosuje miejscowo maść z antybiotykiem, dba o higienę rany oraz skóry wokół , kilka razy dziennie nakłada kompresy chłodzące. Wizyta kontrolna jest przeprowadzana po 7 dniach od zabiegu, na której usuwane są szwy chirurgiczne i oceniany proces gojenia rany.
Kiedy widać ostateczne efekty zabiegu?
Pełne efekty pozabiegowe są widoczne w okresie kilku tygodni do maksymalnie 6 miesięcy po zabiegu w zależności od indywidualnego procesu rehabilitacji pacjenta.
Aby utrwalić efekt blefaroplastyki można dodatkowo zastosować zabiegi dermatologiczne w okresie kilku miesięcy po blefaroplastyce.